Strefa Pacjenta

Strefa Pacjenta

JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

W celu zapewnienia poprawnej interpretacji wyników zapraszamy na pobranie krwi w godzinach porannych

Na czczo – oznacza, że nie należy przyjmować posiłku po kolacji do rana oraz płynów rano przed badaniem (szczególnie słodkich i kawy), aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń między innymi glukozy, składników lipidowych, białka. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny 18 (14 godzinna dieta).

Leki – jeżeli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie). Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia. Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym.

UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań z wyjątkiem poziomu glukozy.

Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę – oddać bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można otrzymać w laboratorium). Należy pamiętać o opisaniu pojemnika imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesiączkowego u kobiet. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).

Pobieranie moczu na posiew – również pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece), Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, a dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia zebrać do pojemnika. Mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

Niewielką ilość (porcja wielkości orzecha laskowego) materiału pobieramy do specjalnego pojemnika zaopatrzonego w łopatkę (można otrzymać w laboratorium). Istotne jest, aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać lodówce.

UWAGA! Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy używać jałowych pojemników a materiał dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.

Badanie parazytologiczne: pobrać próbkę kału (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego) najlepiej z miejsc zawierających śluz, krew, ropę i umieścić za pomocą szpatułki w specjalnym, jałowym pojemniku. Zamknąć natychmiast pojemnik. Opisać pojemnik imieniem i nazwiskiem. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium. Badanie należy wykonać 3-krotnie w odstępie co najmniej 3 dni.

Krew utajona w kale: zebrać próbkę kału do jednorazowego pojemnika za pomocą szpatułki (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego). Opisać pojemnik imieniem i nazwiskiem. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.

Ważne! Nie wykonywać badania kału w przypadku krwawiących żylaków odbytu oraz w wypadku występowania krwi w moczu. Wykonanie testu nie wymaga stosowania specjalnej diety. Alkohol, aspirynę oraz inne leki i używki mogące powodować podrażnienie żołądka i jelit należy odstawić minimalnie na 48 godzin przed wykonaniem zbiórki kału. Nie wykonywać zbiórki kału w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu.

Ocenę semiologiczną wykonuje się w ejakulacie po około czterech dniach od ostatniej ejakulacji. Nasienie oddane drogą masturbacji bezpośrednio do jałowego, plastikowego pojemnika należy dostarczać do laboratorium w 1 godz. lub oddać na miejscu w specjalnym pomieszczeniu. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38 oC (w przybliżeniu temp. ciała). Na wynik mogą mieć wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie.

WYMAZ Z NOSOGARDZIELI (TEST ANTYGENOWY COVID-19)

Aby badanie było wiarygodne, muszą być spełnione pewne warunki. Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu:

  • Bądź na czczo (nie spożywaj posiłków bądź napojów)
  • Nie myj zębów, nie używaj płynu do płukania jamy ustnej
  • Zrezygnuj z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pij syropów przeciwkaszlowych (nawet ziołowych)
  • Nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok
  • Przed samym wymazem nie wydmuchuj nosa
  • Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki

POBRANIE KRWI ŻYLNEJ (TEST NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ ANTY-SARS-CoV-2 IgM i IgG oraz TEST GENETYCZNY RT-PCR)

Proces postępowania jest nie różni się od standardowego pobrania krwi do podstawowych badań.  Nie jest wymagane aby pacjent był na czczo (nie spożywał posiłków ani napojów)

Dla prawidłowej interpretacji wyniku badania laboratoryjnego jest konieczna informacja o:

Przyjmowanych lekach i preparatach witaminowych – ze względu na ich działanie farmakologiczne zmieniające stężenie substancji oznaczanej we krwi lub moczu. Ocena mikrobiologiczna również jest uzależniona od informacji o przyjmowanych antybiotykach.

Tygodniu ciąży – w przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od tygodnia ciąży.

Dniu cyklu – w przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od dnia cyklu

Mamy świadomość, że badania dla maluchów są niezwykle stresujące i budzące lęk, dlatego ze szczególną troską dbamy o naszych najmłodszych pacjentów. Każdy z nich po badaniu dostaje odznaczenie dla dzielnego pacjenta oraz słodki smakołyk. Naszym celem jest minimalizować lęk poprzez maksymalizowanie zadowolenia rodziców i ich pociech.

W niwelowaniu lęku kluczową rolę odgrywa zarówno postawa rodziców jak i osoby przeprowadzającej badanie, dlatego chcielibyśmy przekazać najistotniejsze informacje, które mogą ułatwić naszym pociechom kontakt z analityką medyczną.

Zalecamy następujące kroki:

  • poinformuj dziecko o badaniu (czasie badania, przebiegu)
  • wyjaśnij cel badania,
  • zwróć uwagę na uniwersalność badań (np. mama i tata też przechodzą badania),
  • zaproponuj zabranie na badanie ulubionej maskotki malucha
  • na zakończenie wspomnij o nagrodzie dzielnego pacjenta


Przykład

Jutro pójdziemy na badania. Pani pielęgniarka pobierze kropelkę krwi z twojego paluszka, żebyśmy mogli sprawdzić czy jesteś zdrowy. Mama i tata też chodzą na takie badania. Poczujesz malutkie ukłucie i już będzie po wszystkim. Zabierzemy ze sobą twojego misia, żeby zobaczył jaki jesteś dzielny. A na koniec dostaniesz od pani pielęgniarki niespodziankę, ciekawe co to będzie.

UWAGA! Istotne jest by dziecko miało świadomość niewielkiego bólu związanego z badaniem. Powtarzanie, że badanie jest zupełnie bezbolesne przynosi odwrotne skutki. Dziecko może być zdezorientowane, gdy poczuje ból, oraz może poczuć się oszukane, co będzie wiązało się z wytworzeniem negatywnego obrazu sytuacji badania, negatywnego wspomnienia o nim oraz uprzedzenia i niechęci do przyszłych badań.

Dla osób którzy chcą mieć pobraną krew w warunkach domowych oferujemy usługę pobrania materiału w domu pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci oraz osób przewlekle chorych.

Usługa jest dodatkowo płatna.

Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (81 855 40 70 lub 533 356 555) i umówienie wizyty.

Gwarantujemy usługi wykonywane na najwyższym poziomie przez wykwalifikowany, doświadczony i przyjazny personel.