Strefa Pacjenta

Strefa Pacjenta

JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

W celu zapewnienia poprawnej interpretacji wyników zapraszamy na pobranie krwi w godzinach porannych

Na czczo – oznacza, że nie należy przyjmować posiłku po kolacji do rana oraz płynów rano przed badaniem (szczególnie słodkich i kawy), aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń między innymi glukozy, składników lipidowych, białka. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny 18 (14 godzinna dieta).

Leki – jeżeli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie). Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia. Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym.

UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań z wyjątkiem poziomu glukozy.

Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę – oddać bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można otrzymać w laboratorium). Należy pamiętać o opisaniu pojemnika imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesiączkowego u kobiet. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).

Pobieranie moczu na posiew – również pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece), Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, a dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia zebrać do pojemnika. Mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

Niewielką ilość (porcja wielkości orzecha laskowego) materiału pobieramy do specjalnego pojemnika zaopatrzonego w łopatkę (można otrzymać w laboratorium). Istotne jest, aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać lodówce.

UWAGA! Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy używać jałowych pojemników a materiał dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.

Badanie parazytologiczne: pobrać próbkę kału (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego) najlepiej z miejsc zawierających śluz, krew, ropę i umieścić za pomocą szpatułki w specjalnym, jałowym pojemniku. Zamknąć natychmiast pojemnik. Opisać pojemnik imieniem i nazwiskiem. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium. Badanie należy wykonać 3-krotnie w odstępie co najmniej 3 dni.

Krew utajona w kale: zebrać próbkę kału do jednorazowego pojemnika za pomocą szpatułki (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego). Opisać pojemnik imieniem i nazwiskiem. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.

Ważne! Nie wykonywać badania kału w przypadku krwawiących żylaków odbytu oraz w wypadku występowania krwi w moczu. Wykonanie testu nie wymaga stosowania specjalnej diety. Alkohol, aspirynę oraz inne leki i używki mogące powodować podrażnienie żołądka i jelit należy odstawić minimalnie na 48 godzin przed wykonaniem zbiórki kału. Nie wykonywać zbiórki kału w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu.

Ocenę semiologiczną wykonuje się w ejakulacie po około czterech dniach od ostatniej ejakulacji. Nasienie oddane drogą masturbacji bezpośrednio do jałowego, plastikowego pojemnika należy dostarczać do laboratorium w 1 godz. lub oddać na miejscu w specjalnym pomieszczeniu. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38 oC (w przybliżeniu temp. ciała). Na wynik mogą mieć wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie.

Dla prawidłowej interpretacji wyniku badania laboratoryjnego jest konieczna informacja o:

Przyjmowanych lekach i preparatach witaminowych – ze względu na ich działanie farmakologiczne zmieniające stężenie substancji oznaczanej we krwi lub moczu. Ocena mikrobiologiczna również jest uzależniona od informacji o przyjmowanych antybiotykach.

Tygodniu ciąży – w przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od tygodnia ciąży.

Dniu cyklu – w przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od dnia cyklu

Mamy świadomość, że badania dla maluchów są niezwykle stresujące i budzące lęk, dlatego ze szczególną troską dbamy o naszych najmłodszych pacjentów. Każdy z nich po badaniu dostaje odznaczenie dla dzielnego pacjenta oraz słodki smakołyk. Naszym celem jest minimalizować lęk poprzez maksymalizowanie zadowolenia rodziców i ich pociech.

W niwelowaniu lęku kluczową rolę odgrywa zarówno postawa rodziców jak i osoby przeprowadzającej badanie, dlatego chcielibyśmy przekazać najistotniejsze informacje, które mogą ułatwić naszym pociechom kontakt z analityką medyczną.

Zalecamy następujące kroki:

  • poinformuj dziecko o badaniu (czasie badania, przebiegu)
  • wyjaśnij cel badania,
  • zwróć uwagę na uniwersalność badań (np. mama i tata też przechodzą badania),
  • zaproponuj zabranie na badanie ulubionej maskotki malucha
  • na zakończenie wspomnij o nagrodzie dzielnego pacjenta


Przykład

Jutro pójdziemy na badania. Pani pielęgniarka pobierze kropelkę krwi z twojego paluszka, żebyśmy mogli sprawdzić czy jesteś zdrowy. Mama i tata też chodzą na takie badania. Poczujesz malutkie ukłucie i już będzie po wszystkim. Zabierzemy ze sobą twojego misia, żeby zobaczył jaki jesteś dzielny. A na koniec dostaniesz od pani pielęgniarki niespodziankę, ciekawe co to będzie.

UWAGA! Istotne jest by dziecko miało świadomość niewielkiego bólu związanego z badaniem. Powtarzanie, że badanie jest zupełnie bezbolesne przynosi odwrotne skutki. Dziecko może być zdezorientowane, gdy poczuje ból, oraz może poczuć się oszukane, co będzie wiązało się z wytworzeniem negatywnego obrazu sytuacji badania, negatywnego wspomnienia o nim oraz uprzedzenia i niechęci do przyszłych badań.

Dla osób którzy chcą mieć pobraną krew w warunkach domowych oferujemy usługę pobrania materiału w domu pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci oraz osób przewlekle chorych.

Usługa jest dodatkowo płatna.

Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (81 855 40 70 lub 533 356 555) i umówienie wizyty.

Gwarantujemy usługi wykonywane na najwyższym poziomie przez wykwalifikowany, doświadczony i przyjazny personel.